i5-12600K + B760 = upgrade!

przemu

Przyszedł czas na upgrade sprzętu znajomego.

Do niedawna działała tam konfiguracja:
– Intel Core i5-8600
– MSI MAG Z390 TOMAHAWK
– 2 x 8 GB DDR4 G.Skill 3000 MHz CL15
– 250 GB Samsung 960 Evo

Wszystko to w obudowie Fractal Design R4 z zasilaczem Seasonic FX-550W. Karta graficzna zintegrowana z CPU – Intel UHD Graphics 630. Komputer domowy, który przez latał radził sobie z codziennymi obowiązkami i pracą.

Przyszedł jednak czas na upgrade! Więcej mocy i jakaś wizja rozwoju na przyszłość. W końcu na podstawkę LGA1700 Intel wypuścił 3 rodziny procesorów – 12-, 13- i 14- generację procesorów Intel Core.

Zakupiono:
– Intel Core i5-12600K
– Asus B760 -PLUS WIFI D4
– 2 x 16 GB DDR4 Kingston HyperX Fury 3000 MHz CL15
– 1 TB Samsung 980 PRO
– chłodzenie SilentiumPC Fortis 5
– Thermalright LGA1700-BCF – ramka LGA1700

Obudowa i zasilacz zostają. Czarna, solidna i świetnie wygłuszona skrzynka nadal będzie świetną ramą dla nowego domowego komputera. A zasilacz Seasonic to solidna konstrukcja, która pod tak niewielkim obciążeniem cały czas działała pasywnie i spokojnie posłuży kolejne lata.

Żeby nie było zbyt prosto… Chłodzenie jest niesymetryczne aby zrobić miejsce dla wysokich modulów pamięci i przesunąć radiator wyżej od slotu PCIE karty graficznej. I tu zaczynają sie schody… Płyta ASUS posiada spore radiatory sekcji zasilania, przykręcone mocno do laminatu, wysokie. Takie jak lubimy. Jednak Fortis się z nimi nie lubi – koliduje i nie można go zamontować w domyślnej pozycji. Innego chłodzenia nie dostarczono, trzeba było spróbować zaradzić kłopotom. Wizja radiatora ukazała że jak obruci się radiator o 180 stopni to nagle wszystko się mieści!
Voila! Potem tylko krótka dywagacja – wentylator w trybie push czy pull. Hmmm…. Spróbujmy pull. Jest OK! Siedzi stabilnie, nie hałasuje. Pod pełnym obciążeniem w OCCT wszystko przechodzi godzinne testy bez przegrzewania i kłopotów. A do tego – cicho! Z czasem pewnie zmieni się chłodzenie na coś lepszego. Może poważniejszy cooler powietrzny, a może jakieś AIO?

Zapraszam do zapoznania się z galerią zdjęć z postępów prac:

About the author

Pretium lorem primis senectus habitasse lectus donec ultricies tortor adipiscing fusce morbi volutpat pellentesque consectetur risus molestie curae malesuada. Dignissim lacus convallis massa mauris enim mattis magnis senectus montes mollis phasellus.

Dodaj komentarz